Plazma w medycynie estetycznej
Plazma nazywana jest często czwartym stanem skupienia materii. W przyrodzie mamy do czynienia z plazmą w czasie burzy. W czasie wyładowania powstaje łuk elektryczny widoczny jako błyskawica i słyszalny jako grzmot. Jednak większa część energii tworzy zjonizowaną materię – plazmę.
Charakterystyczną cechą plazmy jest jej wysoka temperatura, wynosząca ok 5000-6000 stopni C, oraz nietrwałość stanu. Obie te cechy plazmy zostały najpierw wykorzystana w sterylizacji a następnie w medycynie. Wysoka temperatura niszczy drobnoustroje a krótki czas działania powoduje brak uszkodzeń otaczających tkanek. Dzięki temu plazmę stosuje się w leczeniu chorób przyzębia, leczenia zakażonych ran, brodawek wirusowych.
Plazma w medycynie estetycznej
Nowe technologie, które pojawiają się w medycynie są bardzo pilnie obserwowane przez rynek medycyny estetycznej. Plazma również od niedawna wkroczyła do zabiegów medycyny estetycznej. Ostatnio pojawiło się na rynku polskim klika urządzeń deklarujących wykorzystanie plazmy. Urządzenia te powinny generować łuk elektryczny, który przekształcałby powietrze w plazmę. Jednak często wytwarzana przez te urządzenia temperatura jest zbyt niska do powstania łuku i powstaje jedynie iskra elektryczna. Iskra elektryczna to za mało dla wytworzenia prawdziwej plazmy i wiąże się to z większą możliwością powikłań w postaci poparzeń i blizn.
Urządzenia, które mają działać z wykorzystaniem plazmy to Plasma IQ, Plexr, Jett Plasma. Najlepszym z nich jest Plexr ale ciągle mamy tu do czynienia z iskrą elektryczną.
Najlepszym urządzeniem i jedynym generującym łuk elektryczny jest Plasmage. Jest ono cały czas zasilane prądem, dzięki czemu przez cały zabieg mamy energię o takich samych parametrach. Inne urządzenia są ładowane na zasadzie akumulatorów i głowica stopniowo się rozładowuje. Ma kilka trybów pracy. Może pracować w trybie pulsacyjnym lub ciągłym.
Wskazania dla plazmy w medycynie estetycznej
- blefaroplastyka
- zabiegi przeciwstarzeniowe
- hiperpigmentacja
- brodawki, włókniaki, plamy soczewicowate
- skóra trądzikowa, rozstępy
Przebieg zabiegu
Zabieg wykonuje się głowicą z igłą, która bez konieczności kontaktu ze skórą, powoduje powstanie łuku elektrycznego i plazmy, która powoduje odparowanie naskórka bez uszkodzenia innych tkanek. Przed zabiegiem lekarz stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg ten jest zupełnie bezbolesny. Po zabiegu w miejscu działania plazmy tworzą się brązowe strupki. Muszą one same odpaść, co trwa ok. tygodnia. Potem trzeba jeszcze dbać o powstałe pod nimi zaczerwienienia, chronić je przed promieniowaniem słonecznym.
Efekty widoczne są od razu po zakończonym zabiegu. Aby osiągnąć optymalne efekty, w większości przypadków wystarczy przeprowadzenie 1 lub 2 zabiegi.

